Več jezikov znaš, več veljaš. Ste se kdaj vprašali, od kod ta rek? Predstavljamo vam pet dobrih razlogov za učenje tujih jezikov.
- VEČJA ZAPOSLJIVOST. Prvi razlog za nastanek zgornjega reka je večja zaposljivost, ki si jo lahko obetate kot govorec več jezikov. Čeprav je bila večjezičnost v preteklosti še bolj cenjena, je tudi danes še kako pomemben vir konkurenčne prednosti na trgu dela.
- ŠIRI OBZORJA. Jezik ni samo skupek znakov, besed in slovničnih pravil, saj je neločljivo povezan s kulturo, v kateri živi prek literature, glasbe, filmov, običajev, hrane in drugih prvin, ki jo določajo. Z učenjem jezika boste zato zagotovo usvojili še ogromno drugega znanja in razširili svoja obzorja. Hkrati lahko poskrbite tudi za osebnostno rast, saj boste zaradi stika z novo kulturo, običaji in navadami postali bolj odprti in razumevajoči.
- KREPI UMSKE SPOSOBNOSTI. Raziskovalci so ugotovili, da lahko z učenjem tujih jezikov izboljšate svoje kognitivne sposobnosti, saj spodbuja krepitev tako imenovane sive možganovine – predela možganov, ki je odgovoren za obdelavo informacij. Obenem znanje tujih jezikov olajša odločanje v vsakodnevnem življenju, saj sprejemanje odločitev v tujem jeziku zmanjša vpliv iracionalne (čustvene) komponente tega procesa, kar je zlasti uporabno denimo pri sprejemanju finančnih odločitev.
- VEČJA SAMOZAVEST. Učenje tujega jezika lahko zelo pozitivno vpliva na vašo samozavest, saj od vas zahteva, da premagate svoje strahove in dvome, se učite o sebi, spoznavate nove ljudi in potujete v kraje, ki jih sicer ne bi obiskali. Za dodatno motivacijo in samozavest poskrbijo tudi materni govorci jezika, ki vam občasno namenijo spodbudo in pohvalo.
- NOVA ZNANSTVA. Peti razlog so seveda ljudje. Med učenjem tujega jezika lahko spoznate veliko novih prijateljev, ki vam poti križajo na jezikovnih srečanjih, v jezikovnih šolah ali na potovanjih, iz česar se lahko rodi prava večjezična ljubezen.
Izberite torej jezik ali dva in pogumno stopite naproti novim izkušnjam, kulturam in prijateljstvom.